w ,

Jezioro Czarne Sosnowickie, pojezierze łęczyńsko-włodawskie

Jezioro Czarne Sosnowickie
Jezioro Czarne Sosnowickie

Jezioro Czarne Sosnowickie, malownicza woda PZW wśród lasów i rezerwatów. Charakterystyka łowiska.

Jezioro Czarne Sosnowickie mieści się nieopodal miejscowości Sosnowica. Jest to ogólnie dostępny zbiornik, którym opiekuje się PZW okręg w Lublinie. Jezioro znajduje się na pojezierzu łęczyńsko włodawskim w pobliżu innych pięknych zbiorników, takich jak Sumin czy Grabniak. Dostęp do łowiska jest dość utrudniony z uwagi na rezerwat przyrody „torfowisko” okalający zbiornik od strony południowej. Mokradła od strony zachodniej oraz las od strony wschodniej. Natomiast od strony południowej znajduje się pole namiotowe, które jest strzeżone w okresie letnim.

Jezioro Czarne to niezwykle malowniczo położony zbiornik wodny o powierzchni nieco przekraczającej 50 hektarów.
Jezioro Czarne to niezwykle malowniczo położony zbiornik wodny o powierzchni nieco przekraczającej 50 hektarów.

Jezioro Czarne Sosnowickie, opis łowiska.

Jezioro Czarne to niezwykle malowniczo położony zbiornik wodny o powierzchni nieco przekraczającej 50 hektarów. Głębokość łowiska w najgłębszych miejscach przekracza 15 metrów, a średnia głębokość to około 1,5 do 2 metrów. Brzegi jeziora niemal na całej długości porasta gęsta trzcina oraz w wielu miejscach grzybień biały, co znacznie utrudnia łowienie z brzegu. Na pomoc przychodzą miejscowi wędkarze, którzy budują wygodne pomosty niemal na całej linii brzegowej.

Dzięki pomostom wędkowanie możliwe jest prawie z każdej strony jeziora, od strony południowej dostępnych jest kilka kładek wędkarskich. A także niewielkie piaszczyste plaże z których możliwe jest wędkowanie. Od strony wschodniej dostępnych jest kilka kładek, a dojście do nich wymaga albo wodnej przeprawy, albo długiego spaceru przez las.

Natomiast w części północnej jeziora dojście jest bardzo utrudniony z uwagi na rezerwat „torfowiska” i otaczające go mokradła. Dlatego dostęp do miejscówek możliwe jest praktycznie tylko ze środków pływających. Co sprawia, że zasiadki w tych rejonach są bardzo klimatyczne i kameralne.

Jezioro Czarne Sosnowica
Jezioro Czarne Sosnowica

Jezioro Czarne, ryby i rybostan łowiska.

W Jeziorze Czarnym Sosnowickim żyje wiele gatunków ryb słodkowodnych. Częstą zdobyczą są tutaj piękne krasnopiórki oraz płocie. Podczas dłuższych zasiadek, kiedy nęcimy konkretnie, możemy liczyć na grubego leszcza, czy karpia o wadze przekraczającej grubo ponad 10 kilo. W jeziorze pływa również dużo innego rodzaju białorybu, który jest przysmakiem dla ryb drapieżnych zamieszkujących akwen.

Jezioro Czarne znane jest z sumów zamieszkujących swoje głębiny. Wędkarze z całego województwa przyjeżdzają zmierzyć się z tymi słodkowodnymi gigantami. W zbiorniku były łowione okazy przekraczające 150 cm i ważące ponad 20 kilogramów. Jeśli lubisz spinningować możesz również liczyć na złowienie szczupaka, sandacza lub okonia. Zróżnicowanie łowiska pozwala na odpowiednie wytypowanie miejscówek.

Aby legalnie łowić na jeziorze Czarnym Sosnowickim niezbędne będzie wykupienie zezwolenia z okręgu PZW Lublin.

Jezioro Czarne Sosnowica
Jezioro Czarne Sosnowica

Jezioro Czarne Sosnowickie, dojazd do łowiska.

Jezioro czarne Sosnowickie znajduje się w powiecie parczewskim przy drodze wojewódzkiej 820. Aby łatwo dojechać do zbiornika kieruj się poniższą mapą:

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

Ciekawe jeziora w województwie Mazowieckim

Ciekawe jeziora w województwie mazowieckim

Jak zbierać rosówki

Jak zbierać rosówki. Czyli Przestań wydawać pieniądze w sklepie wędkarskim.