w , ,

Największe jeziora Lubelszczyzny, duże zbiorniki w województwie Lubelskim.

Największe jeziora Lubelszczyzny, duże zbiorniki w województwie Lubelskim.
Największe jeziora Lubelszczyzny, duże zbiorniki w województwie Lubelskim.

 

Lubelszczyzna to region, który słynie z malowniczych krajobrazów pełnych urokliwych jezior, gdzie każdy turysta znajdzie wiele interesujących miejsc dla siebie.

Największe jeziora Lubelszczyzny, jednym z największych skarbów województwa Lubelskiego są niewątpliwie jeziora pojezierza łęczyńsko-włodawskiego, które przyciągają turystów z całej Polski i nie tylko. Zbiorniki wodne na Lubelszczyźnie to prawdziwe klejnoty natury, których uroda i różnorodność zachwycają każdego, kto odwiedza te okolice. Rezerwaty, lasy, torfowiska, pola i mnóstwo otwartej przestrzeni to tylko niektóre z elementów, które tworzą niepowtarzalny klimat jezior województwa lubelskiego. W artykule tym postaramy się bliżej przyjrzeć się pięknym jeziorom, jakie można odnaleźć na terenie województwa lubelskiego. Odkryjemy ich walory turystyczne, ale również poznamy historię i geologię tych niezwykłych pereł przyrodniczych.

Zalew Nielisz. Zbiorniki w województwie Lubelskim.

Jezioro Nielisz to największy zbiornik wodny Lubelszczyzny, powstały na rzece wieprz i Pór. Jego powierzchnia to blisko 950 ha a linia brzegowa przekracza długość 30 kilometrów. Brzegi zbiornika są częściowo uregulowane i łowienie w tych miejscach jest ułatwione. Natomiast w dużej części zbiornika brzegi porasta gęsta roślinność i dojazd jest bardzo utrudniony. Warto znać odpowiednie miejsca aby bezproblemowo dojechać do wody. Ryby występujące w zbiorniku Nielisz to przede wszystkim duże ilości drobnego leszcza do 40 cm, płocie, karpie, liny ale również drapieżniki, takie jak sandacze, sumy, szczupaki okonie.

Jezioro Wytyckie. Największe Jeziora Lubelszczyzny.

Jezioro Wytyckie to sztucznie powstały zbiornik zaporowy na kanale wieprz krzna o powierzchni przekraczającej 450 hektarów. Jest to drugi co do wielkości zbiornik wodny w województwie Lubelskim położony na skraju poleskiego parku Narodowego. Jezioro wytyckie to największy zbiornik pojezierza łęczyńsko-włodawskiego położony nieopodal miejscowości Wytyczno. Jezioro umiejsciowione jest przy drodze krajowej 82 z Łęcznej do Włodawy.  Najgłębsze miejsca dochodzą do 6 metrów, natomiast średnia głębokość nie przekracza 2 metrów.  Zbiornik Wytycki w większości linii brzegowej jest niezagospodarowany i trudno dostępny. Jedynie brzegi od południowej strony są przygotowane do wędkowania i przyjmowania turystów.

Jezioro Uściwierz. Największe jeziora Lubelszczyzny.

Jezioro Uściwierz to największy naturalny zbiornik wodny w województwie Lubelskim, Położony jest on na południe od Poleskiego Parku Narodowego. Zbiornik Uściwierz to ponad 260 hektarów lustra wody, linia brzegowa natomiast jest gęsto porośnięta trzciną i dostęp do tafli wody jest bardzo utrudniony. Z pomocą przychodzą kładki budowane przez miejscowych wędkarzy z których można bez problemu wędkować. Zbiornik ze względu na jego charakter jest dobrym łowiskiem wędkarskim, a turystyka jest bardzo utrudniona ze względu na gęstą roślinność porastającą brzegi jeziora. Rybostan jest bardzo bogaty i możesz spotkać tutaj niemal wszystkie gatunki występujące powszechnie w Polsce.

Zalew Zemborzycki. Zbiorniki w województwie Lubelskim.

Zalew Zemborzycki to zbiornik retencyjny utworzony na rzece Bystrzycy na południe od miasta Lublin. Obejmuje on swoją powierzchnią blisko 300 hektarów a średnia głębokość waha się w granicach 2 metrów. Zbiornik został utworzony w roku 1974 i od tego czasu prowadzona była na nim gospodarka rybacka. Jednak od kilku lat rybacy nie mają wstępu na zalew, co przyczyniło się do zwiększenia populacji większości gatunków ryb. Zbiornik Zemborzyce to również główny punkt rekreacyjno wypoczynkowy ludzi mieszkających w Lublinie i jego okolicach. Linie brzegową okala ścieżka turystyczna  umożliwiający spacery i jazdę rowerem  praktycznie dookoła całego zbiornika. Zatem jeśli liczysz na spokój nad wodą i nie lubisz łowić ze środków pływających Zalew Zemborzycki nie będzie twoim faworytem. Natomiast jeśli jesteś fanem street fishingu, brodzenia, lub łowienia z łodzi. Poczujesz się nad zalewem Zemborzyckim jak ryba w wodzie. Po więcej informacji na temat tego łowiska zapraszamy do oddzielnego artykułu znajdującego się tutaj.


 

 

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

zarybianie z samolotu

Niecodzienne zarybianie z samolotu w USA. Rybi desant z powietrza.

Niezwodny sposób zbrojenia martwej rybki. Blondynka pokazuje jak to się robi. Wideo

Niezwodny sposób zbrojenia martwej rybki. Blondynka pokazuje jak to się robi. Wideo