w ,

Jezioro Glinki

Jezioro glinki
Jezioro glinki

Jezioro Glinki, opis łowiska:

Jezioro Glinki to niewielki, ale jakże klimatyczny zbiornik położony we wschodniej części pojezierza łęczyńsko-włodawskiego. Powierzchnia jeziora to blisko 50 ha. Jezioro od strony północno-wschodniej otoczone jest lasem i tam powinniśmy rozglądać się za miejscami do wędkowania . Od strony południowej ze zbiornika wypływa niewielka rzeka Tarasienka i wpływa do rzeki Włodawka, a ta w następnej kolejności do rzeki Bug. Jezioro Glinki to ciekawe łowisko dla ludzi lubiących spokój, brak baz turystycznych i miejsc noclegowych sprawia, że nad jeziorem nie uświadczymy tłumu plażowiczów nawet w środku wakacyjnego sezonu. Jezioro zaliczane do wód sandaczowych, chociaż po łowionych ogromnych ilościach leszcza można stwierdzić coś innego.

Jezioro Glinki mapa batymetrycznaCharakterystyka łowiska jezioro Glinki.

Jezioro Glinki to 46,9 hektarowy zbiornik o średniej głębokości 2,9 metra i maksymalnej głębokości około 8,8 metra. Jezioro podzielone jest na 2 części. Płytką południową, która jest ciekawym łowiskiem lina i sandacza oraz głębszą północną obfitująca w leszcze i płocie. Brzegi jeziora dostępne od strony północnej i wschodniej.  Zachodnia część jest niedostępna z powodu pasa trzcin i mocno rosnących grążeli żółtych. Roślinność podwodna z roku na rok coraz bardziej się rozrasta a zachodnia część jest w dużej części pokryta przez podwodne łąki. Woda w jeziorze posiada 2 klasę czystości o czym świadczą przebywające tam raki,  a brunatne jej zabarwienie bierze się ze związków humusowych zawartych w otaczających jezioro ziemiach torfowych. Dno zbiornika w części wschodniej jest piaszczysto-kamieniste, natomiast w części zachodniej muliste. Brak wypożyczalni środków pływających, czyni jezioro atrakcyjnym dla ludzi ceniących sobie spokój i łowienie z brzegu.


Rybostan jeziora Glinki.

Rybostan w „Glinkach” jest bardzo zróżnicowany. Wybierając się nad wodę ze spiningiem możesz liczyć na brania okonia, szczupaka, sandacza oraz suma o którym miejscowi opowiadają bardzo dużo barwnych opowieści. Przebywając nad łowiskiem można posłuchać opowiadań o wielkich kilkudziesięciu kilogramowych sztukach. W poszukiwaniu drapieżnika z powodzeniem spisuję się metoda na martwą rybę. Nastawiając się na ryby spokojnego żeru i zabawy feederowo-spławikowe, możesz liczyć na dużą liczbę brań leszcza, którego w tym akwenie jest zatrzęsienie, a najczęstszą zdobyczą podczas łowienia są osobniki w przedziale 20-30 centymetrów. Chcąc złowić dużego osobnika tzw. „łopatę”, będziesz musiał łowić selektywnie omijając drobnicę.

Porozumienia okręg Pzw Chełm
Porozumienia okręg Pzw Chełm
Jednym z rozwiązań jest używanie dużych przynęt, chociaż i to nie zawsze się sprawdza. Małe leszczyki biorą zarówno na pinkę jak i kulkę proteinową.Kolejnym sposobem na pozbycie się drobnicy jest obfite długoterminowe nęcenie grubymi ziarnami i zasiadki nocą. Oprócz dużej ilości leszcza w zbiorniku, możesz trafić na bardzo ładne okazy płoci, która wyjątkowo dobrze bierze wiosną. Jeśli jesteś karpiarzem i chcesz złapać kilkukilogramowego osobnika musisz uzbroić się w cierpliwość i szereg umiejętności. Przechytrzenie okazałego karpia może okazać się nie lada wyczynem, ponieważ w tym zbiorniku rzadko ktoś łowi sztukę o której robi się głośno nad całym akwenem. Polski Związek Wędkarski od kilkunastu lat prowadzi regularne zarybienia karpiem. Łowiąc można łatwo natrafić na lina, a także wzdręgę.Z obserwacji i rozmów z miejscowymi wędkarzami okazuje się, że ostatnimi laty zamiast nudzącej już walki z „leszczawkami” warto zapolować nocą na sumika amerykańskiego, który w tym zbiorniku dorasta do pokaźnych rozmiarów.



 Opłaty i dojazd nad jezioro Glinki.

Dojazd do łowiska jest możliwy z kilku różnych kierunków. Najłatwiej jest trafić nad jezioro Glinki od strony miejscowości Włodawa oraz Okuninki. Jadąc od strony Włodawy kieruj się na południe miasta drogą 816. Kiedy miniesz wieś Orchówek jedź do momentu, aż zobaczysz tablice informacyjną z kierunkiem dojazdu nad jezioro.  Kierując się od strony Okuninki, skręć w lewo przy tamtejszym kościele.  Jadąc prosto przez kilka kilometrów, mijając piękny brzozowy las, łąki  i widok na panoramę miasta Włodawa widoczną po lewej stronie dojedziesz do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręć w prawo i  po chwili zjedź przy tablicy informacyjnej kierującej nas nad jezioro. Nad „Glinki” również łatwo dojedziemy z miasta Chełm kierując się drogą 812 i skręcając w Okunince. Alternatywą tej trasy jest stara i malownicza droga 816 przy samym korycie rzeki Bug. Wyjeżdzając z Chełma kieruj się na Dorohusk. W połowie drogi i we wsi Wólka Okopska skręć w lewo i tym samym drogą E373 dojedziesz drogi 816 która po przejechanych 50 kilometrach doprowadzi Cię do tablicy informacyjnej z kierunkiem dojazdu nad jezioro. Aby łowić w zgodzie z prawem,  należy opłacić pozwolenie na połów w okręgu PZW Chełm które znajdziesz tutaj.



Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

  1. Takie Jezioro Glinki zapamiętamy – piękne, spokojne miejsce, które przez lata dawało wiele radości. niestety już takie nie będzie, to co tam się dzieje teraz to wielka tragedia i ogromna strata:(

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

QUIZ: What’s Your Real Fashion Style?

Jezioro Białe Widok

Jezioro Białe-Okuninka.