w ,

Zalew Zemborzycki.

Zalew zemborzycki
Zalew zemborzycki

Zalew Zemborzycki. Opis łowiska.

Zalew Zemborzycki to zbiornik retencyjny utworzony na rzece Bystrzycy na południe od miasta Lublin. Obejmuje on swoją powierzchnią blisko 300 hektarów a średnia głębokość waha się w granicach 2 metrów. Zbiornik został utworzony w roku 1974 i od tego czasu prowadzona była na nim gospodarka rybacka. Jednak od kilku lat rybacy nie mają wstępu na zalew, co przyczyniło się do zwiększenia populacji większości gatunków ryb. Zbiornik Zemborzyce to również główny punkt rekreacyjno wypoczynkowy ludzi mieszkających w Lublinie i jego okolicach. Linie brzegową okala ścieżka turystyczna  umożliwiający spacery i jazdę rowerem  praktycznie dookoła całego zbiornika. Zatem jeśli liczysz na spokój nad wodą i nie lubisz łowić ze środków pływających Zalew Zemborzycki nie będzie twoim faworytem. Natomiast jeśli jesteś fanem street fishingu, brodzenia, lub łowienia z łodzi. Poczujesz się nad zalewem Zemborzyckim jak ryba w wodzie.

Zalew Zemborzycki. Charakterystyka łowiska.

Zalew Zemborzycki Mapa Batymetryczna

Zalew Zemboczycki mimo, że jest zbiornikiem zalewowy posiada zróżnicowaną linię brzegową, pełną ciekawych zatoczek.  Zachodni brzeg zbiornika otoczony jest gęstym lasem, którego część została zatopiona przed laty. Dlatego jeśli zamierzasz łowić od strony zachodniej przygotuj się na większą ilość zaczepów i nieco mocniejsze łowienie. Natomiast wschodnia część zalewu jest nieco bardziej odsłonięta a linia brzegowa mniej zróżnicowana. Zatoczki w tej części są nieco płytsze i uświadczysz tutaj mniej zaczepów. W północnej części zalewu znajduje się tama w obrębie której nie można wędkować.  Południowo-zachodnia część  Zalewu Zemborzyckiego  czyli tzw „rękaw”. Gdzie rzeka Bystrzyca wpływa do zalewu również objęta jest zakazem wędkowania. Tak więc wybór odpowiedniej miejscówki do wędkowania będzie w dużej mierze zależał od warunków atmosferycznych gdyż spacer z jednej strony zbiornika na drugą jego część może okazać się bardzo długi.

 

Łowienie z brzegu i brodzenie jest przyjemne, ale nad zalewem możesz w pełni rozwinąć wędkarskie skrzydła łowiąc ze sprzętu pływającego. Jeśli nie posiadasz ów takiego, niektóre ośrodki wypoczynkowe oferują wypożyczenie łodzi. Cena waha się w granicach 30-50 zł za dobę za 4 osobową łódkę. Zależnie od poru roku łowiąc z łodzi warto pływać w poszukiwaniu starego koryta rzeki Bystrzycy gdzie woda jest nieco głębsza. Lubią stać tam prawdziwe  mętnookie smoki, których w zalewie jest naprawdę sporo. Warte obłowienia są oczywiście wszelkie podwodne przeszkody, które mogą okazać się kryjówką podwodnej bestii.  Jeśli jesteś zainteresowany wędkowaniem nad Zalewem Zemborzyckim, zapraszam do zapoznania się z forum lokalnej społeczności wędkarzy z terenu Lublina i okolic. Jest to forum wędkarskie o Zalewie Zemboczyckim. Na które serdecznie cię zapraszam.

Zbiornik Zemborzyce to również jedna dość spora wysepka. Zwana kaczą wyspą, która z łatwością pomieści kilka namiotów na dłuższą zasiadkę. Niestety tą część akwenu upodobali sobie lokalni naturyści i jeśli nie masz ochoty na takie widoki pzez większość zasiadki. Nie polecamy zapuszczać się w tamte rejony w sezonie letnim. Kiedy zrobi się nieco chłodniej problem naturalnie znika.

Zalew Zemborzycki rybostan. Wędkarskie eldorado dla wytrwałych.

Niewątpliwie rybostan w Zalewie Zemborzyckim jest dość pokaźny i przy odrobinie szczęścia masz szansę trafić na prawdziwy okaz. Gatunki zamieszkujące Zemborzyce to przede wszystkim ogromna ilość leszcza różnych rozmiarów. Poszukując białorybu możesz również trafić na okaz ładnej płoci, lina, karpia, karasia a nawet jazia. Z uwagi na bardzo dużą populację leszcza, ryby drapieżne mają bardzo dobre warunki  do wzrostu. Zalew Zemborzycki słynie z rekordowych okazów sandacza, wędkarze łowią ryby przekraczające 90 centymetrów.

Mapa porozumień okręgu Lublin
Mapa porozumień okręgu Lublin

W zbiorniku bez wątpienia zapolujesz również na bolenia,  widowiskowe powierzchniowe ataki mogą przyprawić o szybsze bicie serca nie jednego łowcę.  Jeśli jesteś fanem cięższych zmagań, łowiąc nad zalewem możesz liczyć na pokaźnych rozmiarów wąsatego zbója sięgającego nierzadko 200 cm długości.  Reasumując rybostan nad zalewem Zemborzyckim jest bardzo ciekawy i bez wątpienia każdy łowca znajdzie tutaj coś dla siebie, musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż jest to 290 ha wody. Często namierzenie ryb na tak ogromnej powierzchni, bez doświadczenia może być nieco kłopotliwe.

Zalew Zemborzycki dojazd i opłaty.

Opiekę nad Zalewem Zemborzyckim sprawuje okręg pzw w lublinie, a tabela porozumień na obecny rok wygląda następująco. Wiele okręgów podpisało porozumienia z okręgiem w Lublinie, dlatego też posiadacze karty z wielu innych okręgów uprawnieni są do łowienia nad Zalewem Zemborzyckim. Jeśli wybierasz się nad zalew pierwszy raz, musisz pamiętać o dodatkowych obostrzeniach regulaminu jakie wprowadziło PZW Lublin. Dokładnie o przepisach i obostrzeniach do amatorskiego połowu ryb w okręgu Lubelskim możesz przeczytać tutaj.  Dojazd nad Zalew Zemborzycki jest bardzo łatwy, poniżej przedstawiam mapę, która pozwoli w łatwy sposób trafić na łowisko. Połamania.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

Tanie wędkowanie

Tanie wędkowanie. Czyli jak zaoszczędzić na wędkarstwie.

Boleń. Ciekawe przynęty na bolenia.

Ciekawe przynęty na bolenia.