w ,

Jezioro Białe-Okuninka.

Jezioro Białe Widok
Jezioro Białe Widok

Jezioro Białe-Okuninka, opis łowiska:

Jezioro Białe położone w miejscowości Okuninka jest jednym z najlepiej zagospodarowanych turystycznie akwenów na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Niestety nie wpływa to pozytywnie na jakość wędkowania, a podczas wakacyjnych miesięcy bez odpowiedniego sprzętu pływającego staję się ono wręcz niemożliwe . Ilość wczasowiczów wypoczywających nad akwenem w letnim okresie potrafi skutecznie zniechęcić najbardziej wytrwałych „brzegowych” wyjadaczy. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tym okresie jest łowienie przy użyciu środka pływającego, jeśli nie posiadasz ów takiego, możesz skorzystać z szerokiej oferty kilku wypożyczalni sprzętu wodnego. Wynajem łódki bądź rowerka nad jeziorem Białym to koszt w granicach 60-100 zł za dobę.



Poza miesiącami letnimi, łowienie w jeziorze Białym staję się o wiele przyjemniejsze. Ilość wczasowiczów jest znikoma, a wędkowanie z brzegu możliwe jest praktycznie z każdej strony akwenu. Wyłączając jedynie część północno-zachodnią, porośniętą szerokim pasem trzcinowisk, stanowiących doskonałe warunki tarłowe. Do dyspozycji wędkarzy dostępnych jest również wiele pomostów i kilka kładek dzięki którym łowienie jest wiele przyjemniejsze.

Charakterystyka łowiska, jezioro Białe w Okunince:

Jezioro Białe mapa batymetryczna
Jezioro Białe mapa batymetryczna

Jezioro zaliczane jest do zbiorników szczupak-owo sielawowych, jego powierzchnia to około 106 hektarów, a maksymalna głębokość ponad 30 metrów. Stanowi to doskonałe warunki do wzrostu przeróżnych gatunków ryb. Woda w zbiorniku posiada pierwszą klasę czystości, a widoczność przy dobrych warunkach jeszcze kilka sezonów temu była możliwa nawet do 5 metrów głębokości. Niestety w ostatnich latach z uwagi na dużą liczbę wczasowiczów wrzucających do wody co popadnie, jej jakość stale się obniża i widoczność obecnie osiąga maksimum 3 metrów. Dno praktycznie na całej powierzchni akwenu jest piaszczyste z drobnymi wyjątkami. Niemal cały obszar akwenu porośnięty jest roślinnością podwodną, dlatego podczas wędkowania, warto jest wysondować dno w poszukiwaniu „placów” wyjedzonych przez karpie i amury.

Rybostan w jeziorze Białym:

Rybostan w akwenie jest bardzo bogaty, a wpływ na to ma wiele czynników. Niska presja wędkarska podczas sezonu letniego, duża głębokość łowiska, spora powierzchnia oraz coroczne zarybianie zbiornika sprawiają że jezioro Białe to jedno z lepszych łowisk w okolicy.  Podczas spławikowych zasiadek możesz liczyć na brania dużej płoci, sielawy, leszcza, uklei, lina, „japońca”. Trafiają się również jazie, a częstym przyłowem jest sumik amerykański zwany w tych rejonach „koluchem”. Osoby lubiące walkę z większymi okazami również znajdą tutaj coś dla siebie. Zastosowanie metody nęcenia długoterminowego i wytypowanie odpowiedniej miejscówki to niemal pewny sposób na „dwucyfrowe” karpie i amury, a także kilkukilogramowe złote leszcze.



Miłośników ryb drapieżnych, może spotkać wiele niespodzianek nad jeziorem Białym. Rozległe podwodne łąki to wymarzone siedlisko okazałych szczupaków, a piaszczyste wypłycenia to miejsca żerowania dorodnych okoni. Spinningiści mogą także liczyć na przyłów suma, którego rozmiary w zbiorniku mogą przekraczać 20 kilogramów. Jezioro białe to również dobre miejsce na połów węgorza, podczas nocnych zasiadek z metodą na „trupka” możesz liczyć na ponad metrowy okaz. W zbiorniku są także miętusy, jednak rzadko można je spotkać na płytkiej wodzie.

Opłaty i dojazd nad jezioro Białe w Okunince:

Aby Łowić zgodnie z prawem nad jeziorem białym niezbędne będzie uiszczenie opłaty w okręgu PZW Chełm, zgodnie z tabelą znajdującą się tutaj.



Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

Jezioro glinki

Jezioro Glinki

czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki

Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki spiningowej.