w , ,

Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki spiningowej.

czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki
czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki

Metoda spinningowa czyli nie taki diabeł straszny, porady czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki do łowienia na spinning.

Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki ? Początkujący spinningista musi zmierzyć się z ciężkim dylematem wyboru odpowiedniego wędziska do polowań na drapieżniki. Od tej decyzji będzie zależała radość płynąca z łowienia, a także skuteczność przyszłych wypraw. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego kija oprócz ceny warto zwrócić uwagę również na jakość, a także na przeznaczenie szukanego sprzętu. Wśród wędkarskiej braci przyjął się podział wędzisk według którego dzielimy wędki na ich przeznaczenie do połowu danych gatunków ryb. Czyli do połowu okoni używamy wędek okoni-owych, szczupaków wędek szczupak-owych  itd.. Oczywiście jest to nazewnictwo umowne, a cała rzecz polega na doborze odpowiedniego wędziska do gramatury i pracy wabika którego chcesz użyć.

Wiadomo że podczas połowu okoni, kleni czy też jazi nie będziesz używał przynęt o rozmiarze 20 cm, lecz zastosujesz nieduże „paprochy” imitujących drobne żyjątka wodne. Myśląc analogicznie, aby zwabić najgrubszą mamuśkę w okolicy nie użyjesz przynęt małych lecz takie które dorównują wielkością ich naturalnemu pokarmowi. Czyli przynęty rozmiarem przypominające okonie poławiane na paprochy. Czynników, które przemawiają za doborem odpowiedniego sprzętu do poławianego gatunku ryb jest dużo więcej i możesz przeczytać o nich tutaj, lecz w artykule chciałem skupić się na temacie doboru odpowiedniego wędziska dla początkującego spinningisty.

Metoda spiningowa czy castingowa ? Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki.

Pierwszym pytaniem jakie musisz sobie odpowiedzieć podczas szukania odpowiedniego sprzętu spiningowego jest to jakiego ciężaru wabików będziesz używał. Jeśli nie planujesz używać przynęt cięższych niż 30-40 gram z powodzeniem możesz skupić się na metodzie spiningowej, która jest dużo łatwiejsza do opanowania dla początkującego wędkarza, oraz wymaga dużo mniejszych początkowych nakładów finansowych. Jeśli natomiast chcesz łowić dużymi przynętami typu jerki, slidery czy ciężkie gumy szczupakowe warto jest zastanowić się nad wyborem sprzętu do metody castingowej.

Casting plusy i minusy.

Metodę castingową wyróżnia to że kołowrotek tzw. multiplikator i przelotki umiejscowione są na górnej stronie blanku a wędka posiada charakterystyczny pazur ułatwiający kontrolę nad zestawem. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość wykonywania dalekich rzutów ciężkimi i bardzo ciężkimi przynętami bez obawy o to że stracisz palec podczas nieudanej próby położenia wabika w wybranym miejscu. Kolejnym atutem jest celność rzutów jaką możesz osiągnąć podczas połowu metodą castingową.

Wędka Castingowa
Wędka Castingowa

Umieszczenie wabika pod nawisami drzew, między gałęziami lub w innych egzotycznych miejscach nie jest niczym trudnym dla przeciętnego castingowca. Kolejnym pozytywem tej metody jest możliwość kontroli nad przynętą. Niektórzy castingowcy opanowali niemal do perfekcji technikę naśladowania konającej rybki co przekłada się na wyjątkowo dobre wyniki nad wodą.

Oczywiście każdy kij ma dwa końce (w przenośni i dosłownie) dlatego metoda castingowa ma także swoje wady. Niewątpliwym mankamentem tej metody jest cena rozsądnie jakościowego sprzętu. Ceny sprzętu castingowego może przekraczać dwukrotność ceny sprzętu spinningowy tej samej klasy. Kolejnym minusem jest trudność początkowego opanowania metody. Jeśli dysponujesz odpowiednim portfelem możesz rozpocząć swoją przygodę od castingu. Natomiast jeśli nie chcesz wydać grubo ponad tysiaka na swój pierwszy (przystępnej klasy) sprzęt polecam skupić się na zwykłym zestawie spinningowym. A w miarę rozwoju pasji kompletować kolejny sprzęt.

Wybór wędki spinningowej parametry i właściwości.

Jeśli zdecydowałeś się na klasyczną metodę spiningową i wiesz mniej więcej jakimi przynętami chcesz łowić. Pora poznać przydatne parametry, które pomogą ci w wyborze twojego pierwszego wędziska do połowu ryb drapieżnych. Jedną z najważniejszych właściwości kijka jest niewątpliwie jego długość. Podczas wyboru tego parametru zastanów się na jakich łowiskach będziesz łowił. Czy będą to rzeki czy zbiorniki stojące. Jaki jest dostęp do tafli wody, oraz jaka roślinność rośnie przy brzegu.

Przyjęło się, że krótsze wędki (do 220cm) sprawdzą się podczas połowu z łodzi lub podczas płytkiego brodzenia w wodzie stojącej lub małej rzece. Gdy brzegi są dobrze dostępne i wygodne prowadzenie przynęty jest możliwe  bez  żadnych przeszkód krótsza wędka także zda idealnie egzamin. Dłuższe wędki sprawdzą się w miejscach gdzie dostęp do brzegu jest utrudniony, kiedy łowisz na skarpach, dużej rzece lub chcesz posłać swoją przynętę jak najdalej.

Wędka spinningowa jaką akcję i krzywą ugięcia blanku wybrać.

Kiedy wiesz już na jakich łowiskach będziesz łowił czas poznać kolejną ważną właściwość wędki na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru zestawu spiningowego. Tym parametrem jest akcja wędziska, zależna od rodzaju użytego do jego budowy blanku. Akcję można poznać po jego sztywności oraz podczas tego jak kij wpada w rezonans. Im kij sztywniejszy czyli akcja szybsza, podczas potrząśnięcia wędką szczytówka wróci na swoje miejsce bardzo szybko. Natomiast kiedy akcja jest wolna, szczytówka będzie rezonować (trząść się) dużo dłużej.

Akcje wędziska, czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki.

Wędka sztywniejsza czyli o akcji szybkiej (fast) przyda się podczas połowu ryb drapieżnych z dużych odległości  gdzie duża moc kija jest niezbędna do skutecznego zacięcia ryby. Wędka o takich właściwościach będzie dobrym wyborem podczas połowu ryb atakujących wabik zdecydowanie, gdzie reakcja zacięcia musi być bardzo szybka. Ryba podczas takiego ataku wypluwa przynętę tak szybko jak ją pobiera dlatego musisz dysponować szybkim wędziskiem i dobrym refleksem podczas takiego ataku. Minusem sztywnych kijów jest fakt, że nie wybaczają błędów początkujących podczas holu i nieumiejętne prowadzenie ryby do podbieraka połączone z nieodpowiednio wyregulowanym hamulcem kołowrotka często kończy się spinką. Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki. Następne odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Wędki o akcji wolniejszej czyli nieco bardziej „kluskowate” cechują się tym że podczas holu wybaczają niemal wszystkie błędy początkującego. Wędka jest na tyle giętka, że amortyzuje większość odjazdów ryb i wędkarz nie musi mieć dużego doświadczenia aby utrzymać rybę w ryzach. Kolejną zaletą wędek o akcji slow jest to że nie kaleczy delikatnych ryb podczas zacięcia. Pyszczki młodych niewymiarowych ryb łatwo jest uszkodzić podczas energicznego zacięcia, natomiast wędka o wolniejszej akcji niweluje ryzyko wystąpienia tego błędu. Do wad wędek „slow” można zaliczyć trudność zacięcia okazów o twardym otworze gębowym, zwłaszcza podczas łowienia na rozciągliwe żyłki z dużej odległości. Może się także zdarzyć, że wędka o wolniejszej akcji nie będzie miała wystarczająco mocy aby utrzymać rekordowy okaz poza zaczepami. Co niewątpliwie przemawia na niekorzyść takich wędzisk.

Akcja wędziska, a wybór przynęty. Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki.

Kolejnym rodzajem wędzisk, są kije o akcji mieszanej, charakteryzują się częściowo cechami jednej jak i drugiej grupy wędek i mniejszą lub większą uniwersalnością. Na tym etapie musisz dokładniej sprecyzować na jakie wabiki chcesz łowić gdyż od tego będzie zależał rodzaj wędziska jaki wybierzesz. Do dyspozycji masz kilka rodzajów przynęt od mocno pracujących wirówek i woblerów poprzez słabiej chodzące wahadłówki, a kończąc na gumach które wykorzystuje się do łowienia z tzw. opadu. Wędki o akcji szybszej znajdą swoje zastosowanie podczas połowu na przynęty cięższe i mocniej pracujące czyli obrotówki  i woblery. Podczas agresywnego prowadzenia  wabika ryba uderza zdecydowanie dlatego wymagane jest szybkie zacięcie i dość sztywny kij. Natomiast podczas łowienia na przynęty słabiej pracujące i kiedy ryba bierze chimerycznie warto jest posiadać kij o akcji wolniejszej.

Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki. Krzywa ugięcia.

Krzywa ugięcia to  sposób w jaki wędzisko pracuje pod obciążeniem i która część blanku jest bardziej eksploatowana. Parametr ten odpowiada za to jak wędzisko zachowuje się podczas rzutu i za za to jakich doznań doznajemy podczas holu. Wyróżniamy 3 rodzaje krzywych ugięcia szczytową, która charakteryzuje się  ugięciem do 1/3 długości wędziska wysoką przydatnością podczas rzutów. Wysoką czułością podczas brania,  małą ilością emocji podczas holu ryby. Miękka szczytówka w porównaniu do reszty blanku, amortyzuje zrywy ryby co zmniejsza odczucia podczas holu.

Takimi cechami charakteryzują się tzw. wklejki.  Następna krzywa paraboliczna cechuje się ugięciem na całej długości blanku. Wysokim czuciem ryby podczas holu ale słabszymi możliwościami podczas zarzutu. Połączeniem tych 2 rodzajów wędzisk są kije o krzywej ugięcia progresywnej, które wyróżnia ugięcie do połowy długości blanku, dość wysoka celność rzutów oraz przyjemne doznania płynące z holu.

Dobór odpowiedniej wędki do łowionego gatunku.

Jeśli znasz już specyfikę łowiska na którym będziesz łowił i typy przynęty których będziesz używał, pora zastanowić się nad gatunkiem ryb który będzie celem twoich wypraw. Przynęty na klenie, okonie, jazie, pstrągi czy też inne ryby drapieżne są zazwyczaj dużo mniejsze i lżejsze niż wabiki używane przy połowie sumów i szczupaków. Dlatego zastanów się jakich wielkości wabików będziesz używał na jakie gatunki ryb. Poniżej przedstawiam podstawowe rodzaje wędzisk używane do połowu najbardziej popularnych gatunków ryb. Czym się kierować przy zakupie pierwszej wędki, umowny podział wędek.

Wędka do połowu niewielkich ryb drapieżnych, czyli okoniówka.

Okoniówkami nazywamy wędki o ciężarze wyrzutu pomiędzy 0 a 10 gram przeważnie posiadające charakterystyczną czułą węglową szczytówkę, która umożliwia obserwowanie nawet najczulszych brań. Akcja wędki jest przeważnie średnio szybka, a krzywa ugięcia szczytowa. Długość wędki zależna jest od miejsca połowu i charakterystyki łowiska o czym pisaliśmy wcześniej. Wędki okoniowa najlepiej sprawdzi się podczas połowu niewielkich ryb drapieżnych na wodzie stojącej i małych rzekach. Wabiki jakie stosuje się z wędkami okoniowymi to małe i średnie przynęty gumowe, niewielkie wahadłówki oraz najmniejsze delikatnie pracujące woblery.

Wędki okoniowe dobrej jakości powinny mieć wystarczającą moc aby wyciągnąć przyłów w postaci wymiarowego szczupaka czy sandacza, jednak wędki z dolnej półki nie zawsze sobie z tym poradzą. Wędka okoniowa to dobry wybór jeśli lubisz łowienie finezyjne przy użyciu małych wabików, cienkich linek i plecionek.

Wędki do połowu średnich ryb drapieżnych, czyli wędki kleniowo- jaziowe.

Kleniówki to wędki nieco mocniejsze od okoniówek, charakteryzujące się ciężarem wyrzutu w przedziale 3-15 gram, szybką akcją i paraboliczną krzywą ugięcia. Wędziska tego typu z reguły nie posiadają wklejanej węglowej szczytówki i są bardziej uniwersalne od czulszych wędek okoniowych. Mają na tyle mocy aby wytrzymać hol sporego przyłowu nawet w silnym nurcie. Wędki kleniowo-jaziowe polecane są do łowienia na małe obrotówki, nieduże i średnie woblery oraz średniej wielkości blachy wahadłowe. Wędki nalepiej sprawdzają się przy połowie średnich ryb drapieżnych w rzekach oraz nieco większych w wodach stojących. Długość wędziska jakie wybierzesz zależna jest od warunków panujących na łowisku. Wędki kleniowo-jaziowe to uniwersalny wybór pomiędzy czułością, mocą i doznaniami płynącymi z holu. Jak każdy typ wędek ma swoje plusy i minusy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

Jezioro Białe Widok

Jezioro Białe-Okuninka.

Rozpoczęcie wędkarskiego sezonu 2017

Rozpoczęcie wędkarskiego sezonu 2017